29 marca 2022

Tajemnica Tragedii pod Lodową Przełęczą

Rejestracja zakończona

Opis wykładu

W dniu 3 sierpnia 1925 r. na terenie Tatr (dzisiejszej Słowacji, tuż przy granicy z terytorium Polski) doszło do wyjątkowo tajemniczej tragedii. W trakcie wędrówki ze Starego Smokowca przez Lodową Przełęcz do Zakopanego, podczas schodzenia z Lodowej Przełęczy, w Dolinie Jaworowej, niemal równocześnie zmarli z niewyjaśnionych do dziś przyczyn prokurator Kazimierz Kasznica, jego syn Wacław i poznany w trakcie wędrówki, niespokrewniony z nimi taternik Ryszard Wasserberger. Zaskakujące jest to, że wędrówkę w skrajnie niekorzystnych warunkach atmosferycznych przeżyła żona Kazimierza i mama Wacława – Waleria Kasznica. Czy mężczyźni zostali zamordowani? A może ulegli nieszczęśliwemu wypadkowi albo zmarli z przyczyn naturalnych? Odpowiedzi na te inne i inne pytania uzyskają Państwo w trakcie wykładu p. t. „Tajemnica Tragedii pod Lodową Przełęczą”.

W dniu 3 sierpnia 1925 r. na terenie Tatr (dzisiejszej Słowacji, ale blisko Polski) doszło do wyjątkowo tajemniczej tragedii. W trakcie wędrówki ze Starego Smokowca przez Lodową Przełęcz do Zakopanego, podczas schodzenia z Lodowej Przełęczy, w Dolinie Jaworowej, niemal równocześnie zmarli z niewyjaśnionych do dziś przyczyn prokurator Kazimierz Kasznica, jego syn Wacław i poznany niedawno, niespokrewniony z nimi taternik Ryszard Wasserberger. Zaskakujące jest to, że wędrówkę w skrajnie niekorzystnych warunkach atmosferycznych przeżyła żona Kazimierza i mama Wacława – Waleria Kasznica.

Wykład przybliży Wam historię, jak również przedstawi możliwe przyczyny tajemniczej śmierci 3 osób z medyczno-sądowego i kryminalistycznego punktu widzenia.